Dechovka Jižní Čechy

Na úvod > Novinky > Založení kapely Jižani

Založení kapely Jižani

Jižani

Jihočeská kapela Jižani bylazaložena  v  listopadu roku 2010, aby vyplnila volné místo na trhu české a jihočeské dechové hudby. Základem repertoáru kapely, kterou tvoří mladí profesionální muzikanti, je jihočeská a česká dechovka. Kapelníkem a mecenášem Jižanů je Miroslav Dvořák, který se po 30-ti letém působení jako trumpetista v seskupení Veselá muzika, kde 10 let působil též jako kapelník (poslední CD „Veselá muzika a hosté“, pro které natočil krásné písně se sourozenci Baťkovými a orchestrální trumpetovou skladbu „After all“ s Vlado Kumpánem), rozhodl založit vlastní kapelu. Jak on sám v rozhovoru řekl, jako k podnikateli patří k jeho životu změna …

Pane Dvořáku, jak kapela Jižani vznikla?
Jsem ve věku, kdy člověk bilancuje, mění životní hodnoty a dělá změny. Já jsem se rozhodl pro změnu v oblasti volnočasové a vznik tohoto hudebního tělesa beru jako poslední životní pokus na poli hudebním. Muzicírování mi dělá radost, umí mě potěšit a dokonale zvednout náladu, proto jsem se po třicetiletém působení ve Veselé muzice rozhodl inicializovat založení vlastní kapely. Svůj věk jsem kompenzoval partou mladých kluků 20+. Mají spoustu nápadů a invence a já doufám, že právě oni budou jednou nositeli dalšího vývoje této muziky, která má v jižních Čechách dlouholetou tradici.

Proč právě Jižani?
Jižani svým názvem projevují svou příslušnost k Jihočeskému kraji, který mám rád. A snad evokuje tento název i určitý temperament a mládí, který bych velice rád našim posluchačům předal.

S jakým publikem se na akcích setkáváte? Není dechovka hlavně pro starší generaci?
Celý repertoár skládáme tak, aby Jižani oslovili a pobavili nejen generačně starší publikum, které má k dechovce blíž, ale i to mladší. Klasickou hudbu v taktech valčíku a polky mísíme i s dalšími žánry, jako jsou swing, blues, waltz nebo tango. Kvalitu naší produkce by měli zajistit osvědčení zpěváci – Luboš Jech, Jaromír Šnedorfer, Marie Chuchlová, Ivana Stellnerová, Boženka a Zdeněk Baťkovi, Jožka Šmukař a další, kteří jsou pro posluchače zárukou kvalitního hudebního zážitku. My všichni máme jeden společný cíl, aby hudba, která má v srdcích Jihočechů své místo, nezůstala v zapomnění.

Popřejme tedy Jižanům na jejich cestě za posluchači mnoho úspěchů …
Jižani jsou zde proto, aby pomohli dechové hudbě dostat se u široké veřejnosti na tom pomyslném žebříčku zájmů o několik příček výš. Aby přibylo víc stálých posluchačů, abychom se mohli společně radovat z muziky, kterou máme rádi. O tom, že má dechovka stále své příznivce, se přesvědčujeme na našich akcích a pokud bude díky Jižanům příznivců o něco víc, bude to jenom dobře.

Nástrojové a personální obsazení kapely:

  • trumpety – Martin Chodl, Míra Dvořák, Petr Suda
  • tenor – Luboš Šimáček
  • baryton – Víťa Tvaroh
  • akordeon – Jirka Teska
  • bas – Láďa Chadt
  • bicí – Bohouš Dudáček
  • horny – Robert Tauer, Miroslav Kochánek, Jarda Čížek
  • doprovodná trumpeta – Vláďa Dvořák
 
Nové CD

Nové CD Jižani

.
Nové CD je možné zakoupit na koncertech kapely nebo objednat na dobírku na adrese: jizani@jizani.cz
.

Cena 190,- Kč

.
1) / Nevěrná Andulička
2) Jen ty víš polka
3) Andulko ty jsi má milá
4) Když jsem šel s Aničkou ...
5) Okolo naší vsi
6) Kde že si Anička
7) Anička
8) Něco mě brání
9) Tá naša Anička
10) Palouček ukrytý v mlází
11) Žala naša Anička
12) Budějická věž
13) Má Andulka povídala
14) Já už to políčko
15) Pro Aničku

Ostatní CD

Rozhlasový pořad

Televizní pořad

Jižani vánoční koncert (sestřih)