Dechovka Jižní Čechy

Na úvod > Novinky > Založení kapely Jižani

Založení kapely Jižani

Jižani

Jihočeská kapela Jižani bylazaložena  v  listopadu roku 2010, aby vyplnila volné místo na trhu české a jihočeské dechové hudby. Základem repertoáru kapely, kterou tvoří mladí profesionální muzikanti, je jihočeská a česká dechovka. Kapelníkem a mecenášem Jižanů je Miroslav Dvořák, který se po 30-ti letém působení jako trumpetista v seskupení Veselá muzika, kde 10 let působil též jako kapelník (poslední CD „Veselá muzika a hosté“, pro které natočil krásné písně se sourozenci Baťkovými a orchestrální trumpetovou skladbu „After all“ s Vlado Kumpánem), rozhodl založit vlastní kapelu. Jak on sám v rozhovoru řekl, jako k podnikateli patří k jeho životu změna …

Pane Dvořáku, jak kapela Jižani vznikla?
Jsem ve věku, kdy člověk bilancuje, mění životní hodnoty a dělá změny. Já jsem se rozhodl pro změnu v oblasti volnočasové a vznik tohoto hudebního tělesa beru jako poslední životní pokus na poli hudebním. Muzicírování mi dělá radost, umí mě potěšit a dokonale zvednout náladu, proto jsem se po třicetiletém působení ve Veselé muzice rozhodl inicializovat založení vlastní kapely. Svůj věk jsem kompenzoval partou mladých kluků 20+. Mají spoustu nápadů a invence a já doufám, že právě oni budou jednou nositeli dalšího vývoje této muziky, která má v jižních Čechách dlouholetou tradici.

Proč právě Jižani?
Jižani svým názvem projevují svou příslušnost k Jihočeskému kraji, který mám rád. A snad evokuje tento název i určitý temperament a mládí, který bych velice rád našim posluchačům předal.

S jakým publikem se na akcích setkáváte? Není dechovka hlavně pro starší generaci?
Celý repertoár skládáme tak, aby Jižani oslovili a pobavili nejen generačně starší publikum, které má k dechovce blíž, ale i to mladší. Klasickou hudbu v taktech valčíku a polky mísíme i s dalšími žánry, jako jsou swing, blues, waltz nebo tango. Kvalitu naší produkce by měli zajistit osvědčení zpěváci – Luboš Jech, Jaromír Šnedorfer, Marie Chuchlová, Ivana Stellnerová, Boženka a Zdeněk Baťkovi, Jožka Šmukař a další, kteří jsou pro posluchače zárukou kvalitního hudebního zážitku. My všichni máme jeden společný cíl, aby hudba, která má v srdcích Jihočechů své místo, nezůstala v zapomnění.

Popřejme tedy Jižanům na jejich cestě za posluchači mnoho úspěchů …
Jižani jsou zde proto, aby pomohli dechové hudbě dostat se u široké veřejnosti na tom pomyslném žebříčku zájmů o několik příček výš. Aby přibylo víc stálých posluchačů, abychom se mohli společně radovat z muziky, kterou máme rádi. O tom, že má dechovka stále své příznivce, se přesvědčujeme na našich akcích a pokud bude díky Jižanům příznivců o něco víc, bude to jenom dobře.

Nástrojové a personální obsazení kapely:

  • trumpety – Martin Chodl, Míra Dvořák, Petr Suda
  • tenor – Luboš Šimáček
  • baryton – Víťa Tvaroh
  • akordeon – Jirka Teska
  • bas – Láďa Chadt
  • bicí – Bohouš Dudáček
  • horny – Robert Tauer, Miroslav Kochánek, Jarda Čížek
  • doprovodná trumpeta – Vláďa Dvořák
 
Nové CD

Nové CD Jižani

.
Nové CD je možné zakoupit na koncertech kapely nebo objednat na dobírku na adrese: jizani@jizani.cz
.

Cena 190,- Kč

.
1) / Dobrý večer, má Mařenko
2) Až já na tu vojnu půjdu
3) Kdybych byla ptáčkem
4) Ku Praze
5) Daleký, široký
6) Jehnická polka
7) Teče potůček bublavý
8) S dobrou náladou
9) Olivo, olivo
10) Kdybych byla ptáčkem
11) Hospůdko známá
12) Já jsem synek svobodný
13) Dětičky jděte už spát
14) Netrapte se rodičové
15) Šáteček bílý

Ostatní CD

Rozhlasový pořad

Televizní pořad

Jižani vánoční koncert (sestřih)